Το ΕΒΕΟ σε συνεργασία με το φοιτητικό οργανισμό BEST ATHENS διοργανώνουν την εβδομάδα “Athenpreneurship 101” – 20 έως 24 Μαρτίου 2017

Το Εργαστήριο Βιοηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας (ΕΒΕΟ) ανέλαβε την επιστημονική ευθύνη της διοργάνωσης του ευρωπαϊκού ακαδημαϊκού σεμιναρίου με τίτλο «ATHENPRENEURSHIP 101», το οποίο διεξήχθη στο ΕΜΠ από 19 έως 27 Μαρτίου 2017. Πρόκειται για διοργάνωση του φοιτητικού εθελοντικού οργανισμού BEST Athens (Board of European Students of Technology) και αφορούσε σε θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις πάνω στα ζητήματα της νέας επιχειρηματικότητας, με έμφαση στην επιχειρηματικότητα έντασης γνώσης. Συμμετείχαν 35 επιλεγμένοι φοιτητές από πολυτεχνικές σχολές από όλη την Ευρώπη και την Αμερική, σε διάφορα πεδία της Μηχανικής. Το σεμινάριο διεξήχθη από καθηγητές και διδακτικό προσωπικό του Εργαστηρίου Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας, με την υποστήριξη και της Κοσμητείας της Σχολής Χημικών Μηχανικών.

Επιστημονικός Υπεύθυνος του Σεμιναρίου: Επικ. Καθηγητής Άγγελος Τσακανίκας

Περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο εδώ.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του Καθηγητή ΕΜΠ Γιάννη Καλογήρου εδώ.