Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας και τη Θερμοκοιτίδα ΕΠΙνοώ του ΕΠΙΣΕΥ ΕΜΠ, το εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Τα βασικά βήματα για την εμπορική αξιοποίηση μιας ιδέας» στους συμμετέχοντες του Διαγωνισμού ECOTROPHELIA του ΣΕΒΤ.

Ο Επικ. Καθηγητής Α.Τσακανίκας και  o Δρ. Βαγγέλης Σιώκας, συντονιστής της θερμοκοιτίδας, έδωσαν χρήσιμες συμβουλές (διοικητικές, οργανωτικές) στους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό ως προς τον τρόπο διαχείρισης της καινοτομίας και παρουσίασαν εργαλεία για την εμπορική αξιοποίηση και προώθηση στην αγορά των ιδεών που κατατέθηκαν στον διαγωνισμό.

Οι συμμετέχοντες συμμετείχαν ενεργά στο σεμινάριο ενώ η σχετική συζήτηση επί των συγκεκριμένων προϊόντων που παρουσιάστηκαν στον διαγωνισμό μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη στη δυνητική πορεία τους στην αγορά. Παράλληλα, η νικήτρια ομάδα του εθνικού Διαγωνισμού ECOTROPHELIA θα υποστηριχθεί περαιτέρω στην προετοιμασία της για τον ευρωπαϊκό τελικό που θα διεξαχθεί τον Οκτώβριο στην Κολωνία.