0000823_195Ο Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου συμμετείχε στη συγγραφή του βιβλίου “Το πραγματικό και το κεκτημένο: Το Πανεπιστήμιο σε μετάβαση” μαζί με τη Μ. Δαμανάκη, Β. Κουλαϊδή, Γ. Βαρουφάκη και Ν. Παπαδάκη από τις εκδόσεις Μεταίχμιο στην Αθήνα, το 2006.

Διαβάστε περισσότερα

Λίγα λόγια για το βιβλίο

Το βιβλίο συμπεριλαμβάνεται στη βάση συγγραμμάτων Εύδοξος (κωδικός βιβλίου: 12336890). Μπορείτε να διαβάσετε ένα απόσπασμα, τα περιεχόμενα και το οπισθόφυλλο εδώ.

Το βιβλίο αυτό επιχειρεί τη συνοπτική επισκόπηση της ιστορικής εξέλιξης του ελληνικού Πανεπιστημίου και την αποτύπωση της σημερινής κατάστασης των πραγμάτων, καταλήγοντας σε μια σειρά προτάσεων πολιτικής, που αφορούν όλο το φάσμα οργάνωσης και λειτουργίας του Πανεπιστημίου.
«Το Πανεπιστήμιο εξακολουθεί να αποτελεί πρωταγωνιστή και συγχρόνως όρο συγκρότησης των σύγχρονων κοινωνιών. Ειδικά στην Ελλάδα, για λόγους ιστορικούς, που ανάγονται ιδιαίτερα στην πρόσφατη περίοδο της δικτατορίας, το Πανεπιστήμιο είχε πάντοτε και έναν ευρύτερο κοινωνικό και πολιτικό ρόλο. Αυτός ο ρόλος, η σύνδεσή του με την κοινωνία και τις ανάγκες της αλλά και η ίδια η αντίληψη του δημοσίου συμφέροντος συγκροτούν ένα πλαίσιο παραμέτρων, το οποίο δεν μπορεί να αγνοηθεί από μια σύγχρονη δέσμη προτάσεων πολιτικής».

Από τον πρόλογο του Γιώργου Α. Παπανδρέου

Notice: Undefined variable: sfbap1_show_photos_from_twitter in /var/www/liee.chemeng.ntua.gr/wp-content/plugins/wp-social-feed/includes/sfbap1-shortcode.php on line 10