Στο πλαίσιο της επιτυχούς ολοκλήρωσης του α’ κύκλου του προγράμματος επώασης καινοτόμων τεχνολογικών επιχειρήσεων INVENT ICT , η δημοσιογράφος Ελένη Κωνσταντάτου και η εφημερίδα “ΤΟ ΒΗΜΑ” δημοσίευσαν στο ένθετο της Κυριακής 22 Απριλίου 2018 ένα άρθρο με τίτλο “Το ΕΜΠ βάζει θεμέλια στην επιχειρηματικότητα”.

Μεταξύ άλλων, η αρθρογράφος συνομιλεί με τους απόφοιτους  του α’ κύκλου του προγράμματος INVENT ICT , εξερευνώντας τις δυνατότητες των επιχειρήσεων με έμφαση στα χαρακτηριστικά και τα δυνατά τους σημεία αλλά και στους τρόπους με τους οποίους αυτές σκοπεύουν να δραστηριοποιηθούν μελλοντικά στην αγορά.

Το πλήρες ρεπορτάζ μπορείτε να το βρείτε εδώ.

*Το πρόγραμμα In*vent αποτελεί μία πρωτοβουλία του κόμβου καινοτομίας και επιχειρηματικότητας ΕΠΙ.νοώ του ΕΠΙΣΕΥ/ΕΜΠ και του οργανισμού Industry Disruptors Game Changers,  το οποίο σχεδίασαν και υλοποιούν με την αρωγή της Ένωσης Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας.

Με στόχο την ανάπτυξη της νεοφυούς επιχειρηματικότητας και της νέας γενιάς τεχνολογικής ανάπτυξης, με τη δημιουργία νέων & βιώσιμων επιχειρήσεων, το εντατικό πρόγραμμα επώασης καινοτόμων επιχειρηματικών σχημάτων In*vent προσκαλεί φοιτητές, ερευνητές και αποφοίτους των Πολυτεχνικών Σχολών που έχουν μία δημιουργική ιδέα, στους τομείς των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών ή στην οριζόντια αξιοποίησή των ΤΠΕ σε άλλους κλάδους, να δηλώσουν συμμετοχή για την ένταξή τους στη θερμοκοιτίδα!