Ο Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου έδωσε συνέντευξη στο δημοσιογράφο Αθανάσιο Χ. Παπανδρόπουλο στην τηλεοπτική εκπομπή “ΕΕΔΕ – Δρόμοι Ανάπτυξης” για το βιβλίο της Mazzucato “Το Επιχειρηματικό Κράτος” Εκδόσεις Κριτική. Ο Καθηγητής ήταν υπεύθυνος για την εισαγωγή και την επιμέλεια του βιβλίου. Με αφορμή το βιβλίο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015 και σχετική εκδήλωση με θέμα: “Ο ρόλος του κράτους στην τεχνολογική και επιχειρηματική ανάπτυξη: Μύθοι και πραγματικότητες”. Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Επιπλέον, την Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2016 θα πραγματοποιηθούν από το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας ΕΜΠ σχετικές εκδηλώσεις, όπου θα μιλήσει η Marianna Mazzucato, η οποία είναι καθηγήτρια Οικονομικών της Καινοτομίας στο Πανεπιστήμιο του Sussex και ερευνήτρια στο SPRU (Science Policy Research Unit), το παλαιότερο ερευνητικό κέντρο στην Ευρώπη που ασχολείται με τις πολιτικές για την Έρευνα, την Τεχνολογία και την Καινοτομία.

Μπορείτε να δείτε την εκδομπή εδώ: