Πραγματοποιήθηκε το διήμερο 8-9 Νοεμβρίου 2013 το Ετήσιο Συνέδριο της αμερικανικής επιστημονικής εταιρείας Technology Transfer Society (T2S) στο Bergamo της Ιταλίας, υπό την αιγίδα του τοπικού πανεπιστημίου. Η T2S ιδρύθηκε το 1975, και είναι ένας μη κερδοσκοπικός επιστημονικός οργανισμός που έχει ως σκοπό την ανταλλαγή / επικοινωνία εμπειρικής και θεωρητικής έρευνας, μεθόδων ανάλυσης και των σχετικών δημόσιων πολιτικών στον τομέα της μεταφοράς τεχνολογίας. Το συνέδριο φιλοξενήθηκε στο Ερευνητικό κέντρο της Italcementi Group, ενώ συμμετείχαν περίπου 120 ερευνητές από την Ευρώπη και την Αμερική. Μεταξύ των βασικών ομιλητών ήταν ο D.Audretch του Indiana University, ο C.Wessner της Αμερικανικής Ακαδημίας Επιστημών, ο M. Colombo του Πολυτεχνείου του Μιλάνου και ο D.Cummings του York University.

Το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας του ΕΜΠ διοργάνωσε μία από τις παράλληλες συνεδρίες η οποία αφορούσε την εξέταση των διάφορων τύπων επιχειρηματικότητας στην Ευρώπη, αξιοποιώντας διάφορες πηγές και έρευνες που έχουν διεξαχθεί την τελευταία πενταετία.

Στη συνεδρία προήδρευσε ο Καθηγητής Γιάννης Καλογήρου (ΕΒΕΟ/ΕΜΠ), ο οποίος παρουσίασε και εργασία με τίτλο:

“Founding team, firm, and contextual characteristics associated with knowledge-intensive young business ventures”

Στη ίδια συνεδρία ο Επίκ. Καθηγητής Άγγελος Τσακανίκας (ΕΒΕΟ/ΕΜΠ) παρουσίασε εργασία με τίτλο:

“The impact of the financial crisis on early-stage entrepreneurship in Europe”

Επίσης, η Δρ. Αιμιλία Πρωτόγερου (ΕΒΕΟ/ΕΜΠ) παρουσίασε σε άλλη συνεδρία εργασία με τίτλο:

“The relevance of the Dynamic Capabilities concept in low and high tech sectors: an empirical approach”