Στο πλαίσιο της επιτυχής ολοκλήρωσης του α’ κύκλου του προγράμματος επώασης καινοτόμων τεχνολογικών επιχειρήσεων INVENT ICT , η δημοσιογράφος Κατερίνα Γράβου εκ μέρους της ΕΡΤ1, οργάνωσε ρεπορτάζ με τίτλο “Νέοι Επιχειρηματίες γυρίζουν την πλάτη στο braindrain” με στόχο την ανάδειξη των επιχειρηματικών πρωτοβουλιών των 12 καινοτόμων επιχειρηματικών σχημάτων που αποφοίτησαν από τον α’ κύκλο του προγράμματος και την σημασία της επιλογής τους να δραστηριοποιηθούν στο εγχώριο επιχειρηματικό περιβάλλον γυρνώντας ουσιαστικά την πλάτη στη σύγχρονη τάση που οδηγεί νέους ερευνητές και επιχειρηματίες να μεταφέρουν την έρευνα και τις ιδέες τους στις αγορές του εξωτερικού.

Το πλήρες ρεπορτάζ καθώς και το αντίστοιχο βίντεο από το Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων της ΕΡΤ1 μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

*Το πρόγραμμα In*vent αποτελεί μία πρωτοβουλία του κόμβου καινοτομίας και επιχειρηματικότητας ΕΠΙ.νοώ του ΕΠΙΣΕΥ/ΕΜΠ και του οργανισμού Industry Disruptors Game Changers,  το οποίο σχεδίασαν και υλοποιούν με την αρωγή της Ένωσης Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας.

Με στόχο την ανάπτυξη της νεοφυούς επιχειρηματικότητας και της νέας γενιάς τεχνολογικής ανάπτυξης, με τη δημιουργία νέων & βιώσιμων επιχειρήσεων, το εντατικό πρόγραμμα επώασης καινοτόμων επιχειρηματικών σχημάτων In*vent προσκαλεί φοιτητές, ερευνητές και αποφοίτους των Πολυτεχνικών Σχολών που έχουν μία δημιουργική ιδέα, στους τομείς των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών ή στην οριζόντια αξιοποίησή των ΤΠΕ σε άλλους κλάδους, να δηλώσουν συμμετοχή για την ένταξή τους στη θερμοκοιτίδα!