Η Ελληνική Εταιρεία Οικονομικής Ιστορίας (ΕΕΟΙ) διοργάνωσε τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 15:00-18:00 στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (Βασιλέως Κωνσταντίνου 48, Αθήνα, αίθουσα σεμιναρίων, ισόγειο) το πέμπτο  της σεμινάριο για την περίοδο 2015-2016.

Προσκεκλημένος Ομιλητής ήταν ο Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου, ο οποίος μίλησε με θέμα “Ο Chris Freeman, το SPRU (Science Policy Research Unit) και οι «Σπουδές της Καινοτομίας και της Επιστημονικής και Τεχνολογικής Πολιτικής»: Η ανάδυση, η εδραίωση και η επίδραση ενός νέου επιστημονικού πεδίου”.

Σχολιαστής ήταν ο Αχιλλέας Μητσός από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Επισυνάπτεται η περίληψη της ομιλίας εδώ.

Μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες από την εκδήλωση:

EEOI_ycal_2

Προσκεκλημένος Ομιλητής: Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου

EEOI_ycal_1

Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου – Προσκεκλημένος Ομιλητής (αριστερά) & Αχιλλέας Μητσός – Σχολιαστής (δεξιά)

Τα Σεμινάρια της ΕΕΟΙ διεξάγονται (συνήθως μια φορά το μήνα) Δευτέρα απόγευμα, 15:00-18:00, στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (στάση λεωφορείου «ΕΙΕ» ή σταθμός μετρό «Ευαγγελισμός»).  H είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Περισσότερες πληροφορίες για τις δραστηριότητες της Ελληνικής Εταιρείας Οικονομικής Ιστορίας και νέα από τον χώρο της οικονομικής και κοινωνικής ιστορίας (υποτροφίες, συνέδρια, εκδόσεις κ.λπ.), μπορείτε να δείτε στο  www.hdoisto.gr.