Το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας (ΕΒΕΟ) του ΕΜΠ, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Οικονομικών και Βιομηχανικών Ερευνών (ΙΟΒΕ) συμμετείχαν στην ημερίδα που διοργάνωσε ο ΣΕΒ με θέμα: “Παραγωγική Ανασυγκρότηση με Καινοτομία – Μία σύγχρονη βιομηχανική πολιτική για την Ελλάδα” η οποία διεξήχθη την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2013 στην Αθήνα.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης παρουσιάσθηκαν τα αποτελέσματα Έρευνας σχετικά με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ελληνικών επιχειρήσεων κατά την περίοδο της κρίσης και τις τεχνολογικές προοπτικές της ελληνικής οικονομίας. Επίσης, πραγματοποιήθηκαν παράλληλα εργαστήρια που αφορούσαν στις επιχειρηματικές προοπτικές και τις τεχνολογικές προτεραιότητες σε επτά σημαντικούς τομείς της ελληνικής οικονομίας.

Πρόκειται για ερευνητική δραστηριότητα που εντάσσεται στο πλαίσιο του έργου “Έρευνα στις επιχειρήσεις για την πρόβλεψη των μεταβολών στα περιφερειακά παραγωγικά συστήματα και τις τοπικές αγορές εργασίας”, την επιστημονική ευθύνη του οποίου έχει ο Καθηγητής Γιάννης Καλογήρου.

Δείτε εδώ το Πρόγραμμα της ημερίδας

Δείτε στη συνέχεια τις Ομιλίες και Παρουσιάσεις της ημερίδας:

Ομιλία Υπουργού Ανάπτυξης κ. Κωστή Χατζηδάκη

Ομιλία Προέδρου ΣΕΒ κ. Δημήτρη Δασκαλόπουλου

Παρέμβαση του Καθηγητή ΕΜΠ Γιάννη Καλογήρου

Άγγελος Τσακανίκας (Διευθυντής Έρευνας ΙΟΒΕ / Επίκουρος Καθηγητής ΕΜΠ): «Η χαρτογράφηση του επιχειρηματικού τομέα στην Ελλάδα: Έρευνα σε 2.000 επιχειρήσεις»

Χάρης Κυριαζής (Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος ΣΕΒ): «Η προσαρμογή της ανάπτυξης της χώρας στις ευρωπαϊκές κατευθύνσεις για μία σύγχρονη βιομηχανική πολιτική»

Ιωσήφ Σηφάκης [Καθηγητής Πληροφορικής στο Πολυτεχνείο της Λωζάννης (EPFL),
Βραβείο Turing 2007]: «Για μια Εθνική Στρατηγική Καινοτομίας»

Παράλληλα Εργαστήρια: Επιχειρηματικές προοπτικές και τεχνολογικές προτεραιότητες
σε επτά σημαντικούς τομείς της ελληνικής οικονομίας

Βιομηχανία Παραγωγής Ενέργειας: Για μία ανταγωνιστική οικονομία χαμηλών εκπομπών άνθρακα