Το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας, της σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ, στο πλαίσιο του μαθήματος “Ανάλυση Ανταγωνισμού και Έρευνα Αγοράς του 6ου εξαμήνου της σχολής, διοργάνωσε εκπαιδευτική επίσκεψη στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις της Φαρμακοβιομηχανίας ΦΑΜΑΡ Α.Ε.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 13/04/2016 και περιελάβανε:

1. Καλωσόρισμα-Υποδοχή από τους διευθυντές του εργοστασίου
  2. Παρουσίαση της δομής της εταιρίας
  3. Παρουσίαση των δυο εργοστασίων (καλλυντικών & φαρμάκων) της εταιρίας στον Αυλώνα
  4. Ξενάγηση στο χώρο των δυο εργοστασίων
  5. Παρουσίαση των δραστηριοτήτων της εταιρίας
  6. Παρουσίαση του Οικονομικού & Διοικητικού τμήματος της εταιρίας
  7. Παρουσίαση του ρόλου του Χημικού Μηχανικού στη ΦΑΜΑΡ Α.Ε.
  8. Αφιερώθηκε χρόνος για ερωτήσεις και δικτύωση

Ειδικότερα, οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν από κοντά για την εταιρία και να μιλήσουν με το Διευθυντή των 2 εργοστασίων της εταιρίας κος Λουκόπουλος Στέφανος  (Avlonas BU Head) και της Διευθύντριας κα Γκούβερη Αύρα (Senior Business Development Manager GR), η οποία είναι και απόφοιτη της σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε MBA.

Επιπλέον, οι φοιτητές χωρίστηκαν σε δύο μικρές ομάδες και είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν μέσα στα δύο εργοστάσια της ΦΑΜΑΡ Α.Ε. στον Αυλώνα. Το ένα εργοστάσιο αφορά τα προϊόντα για τα καλλυντικά ενώ το άλλο αφορά τα φάρμακα.

Στη συνέχεια υπάρχουν ορισμένες φωτογραφίες από την επίσκεψη:

presenting_plant_famarΚαλωσόρισμα & Παρουσίαση της εταιρίας ΦΑΜΑΡ Α.Ε. από το διευθυντή των 2 εργοστασίων

business_presentationΠαρουσίαση του τμήματος Διοίκησης και του Οικονομικού τμήματος από τη Διευθύντρια του τμήματος που είναι απόφοιτη της Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

presenting_the_rolos_of_chemengΠαρουσίαση του ρόλου του Χημικού Μηχανικού στη ΦΑΜΑΡ Α.Ε.

final_questionsΔιάλογος και συζήτηση των φοιτητών με τα στελέχη της επιχείρησης

team_students_liee_famarΟμαδική αναμνηστική φωτογραφία της επίσκεψης

Notice: Undefined variable: sfbap1_show_photos_from_twitter in /var/www/liee.chemeng.ntua.gr/wp-content/plugins/wp-social-feed/includes/sfbap1-shortcode.php on line 10