Ο Επικ. Καθηγητής ΕΜΠ Άγγελος Τσακανίκας αρθρογραφεί στην ιστοσέλιδα Economistas.gr καταπιάνοντας ζητήματα που απασχολούν την νεοφυή και καινοτομική επιχειρηματικότητα της χώρας καθώς επίσης της εξελίξεις στην βιομηχανική της δραστηριότητα. Όντας Επιστημονικός Υπεύθυνος του Παρατηρητηρίου Επιχειρηματικότητας του Ιδρύματος Οικονομικών & Βιομηχανικών Ερευνέων (ΙΟΒΕ), καταπιάνεται πάνω σε ένα ζήτημα που απασχολεί την ερευνητική κοινότητα που ασχολείται με τις πολιτικές προώθησης της επιχειρηματικότητας διεθνώς, το ζήτημα της ηλικίας των ατόμων που ξεκινούν ένα επιχειρηματικό εγχείρημα. Χρησιμοποιώντας την μακροχρόνια επιστημονική κατάρτιση και εμπειρία του στο ελληνικό επιχειρηματικό περιβάλλον και παράλληλα αξιοποιώντας δεδομένα από το Global Entrepreneurship Monitor (GEM), αποτυπώνει την εικόνα που επικρατεί αναφορικά με το ζήτημα στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο επιχειρηματικό κόσμο, καταλήγοντας σε χρήσιμα συμπεράσματα αναφορικά με την επιχειρηματική ενεργοποίηση νεαρών υπόψηφιων επιχειρηματιών.

Το πλήρες κείμενο του άρθρου μπορείτε να το βρείτε εδώ.